Aluminium surowcem przyszłości

Aluminium surowcem przyszłości

Aluminium to wyjątkowo uniwersalny materiał, który ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu oraz różnych branżach: budowlanej, spożywczej, lotniczej, morskiej i transportowej, chemicznej a także energetycznej.

Aluminium pozyskuje się z boksytu - skał osadowych składających się głównie z wodorotlenków glinu. W czasie procesu wytwarzania i odtleniania, glin zostaje przetworzony w wolny metal. Aluminium jako surowiec doceniane jest przede wszystkim za swoje właściwości, takie jak: lekkość, plastyczność, odporność na korozję.

Szerokie zastosowanie aluminium widać również w branży budowlanej. Aluminiowe dachy, systemy rynnowe, fasady budynków, profile, drzwi, ramy okien, balustrady to tylko niektóre przykłady zastosowania tego surowca w budownictwie komercyjnym (biurowce) oraz w budownictwie jednorodzinnym.

Główną zaletą wyrobów wykonanych z powlekanych blach aluminiowych jest ich waga. Aluminium jest niezwykle lekkim materiałem, jego masa jest dwukrotnie niższa od masy stali, co np. w przypadku pokryć dachowych nie obciąża dodatkowo konstrukcji budynku oraz obniża koszty transportu surowca na miejsce budowy. Dodatkowo niewielkie wymagania konserwacyjne sprawiają, że trwałość rozwiązań aluminiowych może być nawet wyższa od stalowych.

Zaletą aluminium jest także zdolność do zachowania trwałości koloru, która na przestrzeni lat nie ulega zmianie oraz doskonałe właściwości antykorozyjne - brak tzw. białej korozji. Aluminium jest również bardzo plastycznym surowcem, łatwo poddaje się obróbce dzięki czemu, zyskuje coraz większą popularność. Aluminium odporne jest na niesprzyjające warunki środowiskowe, a gwarancja na pokrycia dachowe oraz systemy rynnowe wykonane z aluminiowej blachy powlekanej wynosi do 40 lat.